X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
ویژه نامه تلنگر

امروز:
آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:
نسخه موبایل اضافه به علاقمندی ها خوراک فید

معرفی کتاب: 
طوبای کربــلا

قسمت اول     قسمت دوم    

تبلیغات
از روزیکه شنیدم دربین ماهستی، به همه سلام میکنم! السلام علیک یااباصالح المهدی یاصاحب الزمان (عج) به وبگاه تلنگر خوش آمدید                                     ::. خوشا به حال زمان که صاحبش تویی..!! .::              اگر مقصد پرواز است.. قفس ویران بهتر! پرستویی که مقصد را در کوچ می بیند از ویرانی لانه اش نمی هراسد.
تبلیغات
| نویسنده: تلنــگر
بازدید :  مرتبه

 .

                                    

در سال­های اخیر در رابطه با رسوخ شخصیت­هایی همچون، باربی، هری پاتر، مرد عنکبوتی و... در میان کودکان و نوجوانان، حرف و سخن بسیار بوده است. اما در حال حاضر به نظر می­رسد شخصیت جدید کارتونی با نام بن تن، از ویژگی­های خاصی نسبت به سایر شخصیت­ها، برخوردار است. 

.... رفته­ایم عید دیدنی. صحبت­هایمان گُل انداخته که ناگاه پسرک ده ساله صاحب خانه با جیغ و داد وارد می‎شود. می‎رود روی اولین مبل خالی و دست چپش را رو به مهمانان می­گیرد و فریاد می­زند: « دستا بالا »! یکی با خنده متذکر می­شود که: هی فلانی تو که تفنگ نداری؟ پسرک رو به سوی گوینده فریاد می­زند: « من بن‎تنم از من بترس وگرنه با ساعتم منفجرت می­کنم!» عده­ای از مهمانان می­خندند. متحیرم که قضیه ساعت و انفجار و بن‎تن دیگر چیست؟ از صاحب خانه سؤال می­کنم. آهی بلند می­کشد و می­گوید: شخصیت کارتونی از دیار آمریکاست شبیه مرد عنکبوتی و سوپرمن. توضیح می­دهد که پسرش اسیر تب و مُد بن‎تن شده است. می­گوید با چه زحمتی برای پسرش اسباب بازی بن‎تن و جوراب و لباس بن‎تنی خریده است. سری به اتاق پسرش می­زنم. در آن جا جناب بن‎تن با ژست­های مختلف در قاب چند پوستر بر تن دیوار جاخوش کرده است. با سکوت رفتارش را زیر نظر دارم. فرزند یک استاد دانشگاه دل به شخصیت کارتونی و تخیلی بسته است. عصر همان روز متوجه می­شوم بحث بن‎تن در خانواده­های پسردار حسابی مطرح است.

بن تن کیست؟

بن10 یک مجموعه تلویزیونی پویانمایی ساخته کشور آمریکاست.  بن‎10 (تن) نام پسربچه­ای است که تمام قدرت او در ساعتی است که به دست دارد. این ساعت به گونه­ای عمل می­کند که بن‎تن می­تواند با هر بار فشار دادن دکمه­ای در آن به شکل یکی از موجودات فضایی و خیالی در بیاید و با نیروی شر مبارزه کند.

چرا این سریال این قدر مطرح شده است؟

کودکان ما در آپارتمان­ها فرصت و مکانی برای بازی ندارند. بن 10 می­تواند برای آنان یک قهرمان باشد به همین سادگی!! در برخی جاها در تمرین نقاشی و طراحی از چهره جناب بن‎تن به عنوان الگو استفاده می­شود. این کارتون‌ محتوای آموزنده‌ای ندارد و فقط هیجان بچه‌ها را برمی‌انگیزد. در این انیمیشن‌ها کودکان با نابودی دیگران به هیجان می‌آیند . 

آنچه مهم است اینکه شخصیت بن تن چه چیزی را به ذهن کودکان و نوجوانان القا می کند؟

حضرت علی(ع) می فرمایند:«صفحه‎ی دل کودکان، همچون زمین مستعدی است که هیچ گیاهی در آن نروییده و آماده‎ی هرنوع بذرافشانی است». 

یکی از کودکان طرفدار بن‎تن از این موضوع سخن می­گفت که، فقط بن‎تن می­تواند با آدمای بد بجنگد، چون چیزی در آسمان دارد که هر چه او بخواهد به او می­دهد. او از بزرگی آن چیز حرف می­زند و ابراز می­کند که دوست دارد از همان­ها داشته باشد. با لبخند به او پاسخ می­دهم که همه ما آدم­ها یک چیز بزرگ در آسمان و قلبمان داریم که هر چه بخواهیم به ما می­دهد. آن کودک در کمال ناباوری پاسخ داد: اگر منظورت خداست من می­گویم که قدرت بن‎تن از خدا هم بزرگتر است و از هر چیزی که در این دنیا هست، هم بزرگتر است...!!!!!!

کاری که بن‎تن انجام می­دهد شبیه به جادوگری است. با چنین داستان­هایی، پدیده­ای به نام جادو، جایگاهی ویژه را در دنیای لطیف و تخیل آمیز کودکانه، باز کرده است. پس از این مرحله اتفاق دیگری رخ می‎دهد. پدیده­ای که به نوعی توسط بازار جهانی هدایت می­شود. به این صورت که انواع اسباب بازی، وسایل کمک آموزشی، بازی­های کامپیوتری و عروسک­هایی با نام و نشان بن تن وارد جامعه ما و سپس قفسه­های کمد کودکان ما می­شوند. 

به راستی ورود چنین شخصیت­هایی به دنیای تخیل کودکان که هیچ شباهتی به زندگی عادی و دنیای واقعی ندارند، و از طرفی جایگاه خداوند را در اذهان کودکان معصوم ما، مخدوش می­کنند چه اثری بر آینده، اعتقاد و افکار کودکان ما بر جای خواهند گذاشت؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با این هجوم آرام و خاموش که قشر هدفش کودکان­اند کلید واژه "شخصیت­های آواتاری" را در  اینترنت جستجو کنید 

تبلیغات

تبلیغات

http://acc.aftab.cc/img/savehsara_ads.png